VPN - przed czym nas (nie) chroni? (2024)

podcast artykuł vpn

W reklamach VPN-ów obserwujemy powtarzane nieprawidłowe informacje dotyczące tego, przed czym chronią usługi zwane „VPN”. Wyjaśniamy, gdzie te reklamy mijają się z prawdą.

  • VPN - przed czym nas (nie) chroni? (1)

    KubaOrlik

    Zobacz więcej postów tego autora.

  • VPN - przed czym nas (nie) chroni? (3)

    ArkadiuszWieczorek

    Zobacz więcej postów tego autora.

KubaOrlik, ArkadiuszWieczorek

8 min read

VPN - przed czym nas (nie) chroni? (5)
VPN - przed czym nas (nie) chroni? (6)

(autor ilustracji: Jan Kryciński)

W pojawiających się w Internecie reklamach usług zwanych „VPN” możemy usłyszeć wiele zapewnień odnośnie tego, przed jakimi rodzajami zagrożeń VPN ma nas rzekomo chronić.

Odcinek #24

Ten sam temat poruszamy w najnowszym odcinku podcastu, którego możecie posłuchać tutaj:

VPN - przed czym nas (nie) chroni? (10)VPN - przed czym nas (nie) chroni? (11)VPN - przed czym nas (nie) chroni? (12)VPN - przed czym nas (nie) chroni? (13)

VPN - przed czym nas (nie) chroni? (15)VPN - przed czym nas (nie) chroni? (16)


Czym jest VPN

Mianem VPN (ang. Virtual Private Network - wirtualna sieć prywatna) określamy technologie, które potrafią tworzyć prywatną sieć komputerową, z własnymi adresami IP, ale wciąż korzystając z publicznego Internetu.

VPN najbardziej przydaje się, gdy mamy komputery, do których ma być udostępniony zdalny dostęp, ale tylko dla wybranych osób. Te komputery łączy się z serwerem VPN, który pośredniczy w ruchu sieciowym pomiędzy tymi komputerami, a komputerami znajdującymi się w publicznej sieci, i zajmuje się uwierzytelnianiem tych połączeń. VPN dba o to, aby ruch przechodzący przez sieć publiczną był szyfrowany, dzięki czemu nie można go podsłuchać.

Można to porównać do hipotetycznej usługi pocztowej, która działa jako pośrednik przesyłek, który pozwala:

  • ukrywać, kto koresponduje z kim;
  • tworzyć adresy pocztowe, do których przesyłki mogą być dostarczone tylko za pomocą tego pośrednika (prywatne adresy);

Dla wygody nazwę ją VPNPost. Przyjmijmy też, że VPNPost działa w świecie, w którym jest niemożliwe sfałszowanie adresu nadawcy na kopercie. Procedura wysłania listu od Kuby do prywatnego adresu kryjówki Arka wygląda wtedy następująco:

  • Kuba sporządza treść listu do Arka i zamyka go w kopercie z prywatnym adresem Arka (tj. z tym adresem, który jest dostępny tylko przez VPNPost);
  • Kuba zamyka tę kopertę wewnątrz drugiej, większej koperty, którą adresuje i nadaje do siedziby VPNPost;
  • Ta podwójna koperta następnie jest dostarczana przez współdzieloną, publiczną infrastrukturę (np. Poczta Polska) do siedziby VPNPost;
  • VPNPost otrzymuje przesyłkę i otwiera zewnętrzną kopertę. Widzi, że wewnętrzna koperta jest adresowana do prywatnego adresu Arka. VPNPost sprawdza, czy Kuba jest na liście osób upoważnionych do wysyłania przesyłek do prywatnego adresu Arka. Sprawdza też, czy to na pewno Kuba wysłał ten list (dla zwięzłości pominiemy to, jak przebiega takie sprawdzanie).

    Autoryzacja jest pomyślna, zatem VPNPost wkłada tę kopertę do nowej koperty adresowanej do Arka i dostarcza ją za pośrednictwem prywatnej infrastruktury w miejsce, które Arek wskazał VPNPost-owi jako miejsce docelowe dla przesyłek opatrzonych tym prywatnym adresem.

VPN - przed czym nas (nie) chroni? (17)

O ile ten system jest zawiły, o tyle daje następujące korzyści:

  • listonosz nie wie, że Kuba rozmawia z Arkiem - na kopercie widzi tylko adresata, czyli VPNPost;
  • Kuba i Arek mogą mieć bezpieczniejszy środek komunikacji - Arek darzy wiadomości otrzymane za pośrednictwem VPNPostu większym zaufaniem, ponieważ ufa metodzie autoryzacji, jakiej używa ten pośrednik.

Gdyby Kuba nadał za pośrednictwem VPNPost list na jakiś publiczny adres (np. skargę do UODO), to VPNPost nadałby tę przesyłkę za pomocą publicznej infrastruktury, tym razem w pojedynczej kopercie. VPNPost musi usunąć wewnętrzną kopertę nadaną przez Kubę i opakować treść listu w nową kopertę, podając jako nadawcę VPNPost. W ten sposób UODO nie wie po samej kopercie, że list został nadany przez Kubę.

VPN - przed czym nas (nie) chroni? (18)

W tym przypadku adresat nie zyskuje nic z faktu, że VPNPost pośredniczy w tej wymianie wiadomości. Nadawca zyskuje za to pewną dozę anonimowości, ponieważ adresat nie może na podstawie samej koperty stwierdzić, skąd przyszła dana wiadomość.

VPN to nie jest konkretna technologia - istnieją liczne protokoły VPN, które umożliwiają realizowanie obydwu z powyższych scenariuszy. Zgodnie z opisanymi powyżej scenariuszami, VPN potrafi realizować dwie ważne funkcje:

  1. Tworzenie prywatnej, wirtualnej sieci na podstawie publicznego Internetu, do której tylko autoryzowane osoby mają (bezpieczny) dostęp;
  2. Pośredniczenie w komunikacji z publicznym Internetem, maskując przy tym pierwotny adres IP. System odgrywający rolę takiego maskującego pośrednika nazywamy proxy.

VPN a Proxy

Systemy posługujące się protokołem VPN potrafią realizować funkcję proxy. Są też protokoły, które są specjalnie przeznaczone dla funkcji proxy i nie potrafią nic więcej.

Większość z reklamowanych VPN-ów, w tym popularny NordVPN, korzystają z technologii VPN, ale dają tylko funkcję proxy, więc nie tworzą de facto wirtualnej prywatnej sieci. Z uwagi na ten fakt, w dalszej części artykułu będziemy pomijać aspekt wirtualnej sieci i używać wyrażeń „VPN” i „proxy” zamiennie.

Przed czym chroni VPN?

Korzystanie z proxy (czy to w postaci VPN, czy nie), chroni Cię przed... Twoim dostawcą Internetu. Jeżeli korzystasz z proxy, to Twój dostawca nie wie, z jakimi stronami się łączysz. To pośrednio może też utrudniać działania policji, gdyż śledczy mający Cię na haku nie będą mogli tych informacji uzyskać od Twojego operatora sieci. Będą mogli za to próbować uzyskać te dane od Twojego dostawcy VPN...

Kwestia „logów”

Korzystanie z proxy najczęściej wiąże się z powierzeniem jakiemuś podmiotowi całego swojego ruchu sieciowego. Więc o ile nasz operator sieci nie będzie wiedział, z jakimi stronami się łączymy, o tyle będzie to wiedziała inna firma: operator VPN-a.

Operator ten może przechowywać informacje o tym, z jakimi stronami się łączymy, w tak zwanych „logach”. Z punktu widzenia prywatności, idealny operator VPN nie przechowywałby żadnych logów, uniemożliwiając komukolwiek jakikolwiek dostęp do naszej historii przeglądania. Operatorzy VPN-a często przekonują, że nie trzymają logów, ale nie mamy możliwości zweryfikowania, czy tak w istocie jest. Pozostaje tylko opierać się na reputacji danego operatora VPN i spróbować samodzielnie oszacować ryzyko związane z zaufaniem danej firmie.

Przed czym nie chroni VPN?

We wszechobecnych reklamach VPN-ów możemy zobaczyć obszerne listy zagrożeń, przed którymi rzekomo chroni nas VPN:

VPN - przed czym nas (nie) chroni? (19)

O ile w istocie Proxy/VPN pomaga ukrywać część naszego ruchu sieciowego przed dostawcami Internetu, o tyle nie chroni nas przed reklamodawcami ani przed „hackerami”.

VPN/Proxy wpływają tylko na adres IP, jaki widzą reklamodawcy. Jednak adres IP to tylko jeden z wielu parametrów, który jest używany do profilowania użytkowników Internetu:

Przegląd sposobów na śledzenie użytkowników InternetuInternet jest pełen technologii, które pomagają zarówno nam, jak i wszechobecnym reklamodawcom. Opisujemy najważniejsze z nich i tłumaczymy zasady ich działania.Internet. Czas działać!Kuba Orlik

Jeżeli korzystasz z proxy, możesz to sprawdzić samodzielnie - czy po zmianie adresu IP widzisz w przeglądarce inne reklamy? W naszym przypadku było bez zmian.

O ile VPN wykonuje dodatkowe szyfrowanie danych, warto pamiętać, że gdy korzystamy z HTTPS, to większość naszych danych jest już szyfrowana i nie można jej podsłuchać. Jedyne, co podsłuchujący nas dostawca Internetu będzie w stanie zobaczyć, to adres IP strony, z którą się łączymy oraz czasem jej nazwę domenową (tutaj więcej informacji o tym dla osób technicznych i ciekawskich). Jeżeli to są dane, które chcemy ukryć przed dostawcą internetu, to warto rozważyć korzystanie z Proxy.

Kiedy VPN się faktycznie przydaje?

VPN/Proxy przydają się najbardziej wtedy, gdy potrzebna nam jest zmiana adresu IP. Innymi słowy - chcemy robić zapytania sieciowe z naszego komputera tak, aby odbiorca myślał, że te zapytania przyszły od innego komputera. Są serwisy, które na podstawie IP określają przybliżoną lokalizację danego komputera, i na jego podstawie zmieniają swoje zachowanie - na przykład strona norweskiej biblioteki może udostępniać pdf-y z książkami tylko użytkownikom o norweskim IP, albo platforma streamujące seriale może nie udostępniać jakiegoś serialu osobom znajdującym się poza granicami określonych krajów.

Takie serwisy można próbować „wykiwać” za pomocą VPN-a. Jednak zdarzają się serwisy, które blokują dostęp użytkownikom łączącym się zza VPN-a. Jak to robią? Najprostszą metodą jest przechowywanie listy znanych adresów IP, z których korzystają serwery VPN i umieszczenie ich na blockliście.

Korzystanie z VPN może też być przydatne, jeżeli nie chcesz, aby Twój dostawca Internetu (lub inni użytkownicy Twojej sieci lokalnej - np. publicznej sieci WiFi) wiedzieli, z jakimi stronami się łączysz.

Jaki VPN wybrać?

Nie jesteśmy w stanie z 100% czystym sumieniem polecić konkretnego VPN-a. Jeżeli jesteś pewien, że potrzebujesz VPN-a, być może ta tabela porównacza przygotowana przez Techlore będzie Ci pomocna:

VPN - przed czym nas (nie) chroni? (22)

Warto też sprawdzić, czy rozpatrywany przez nas dostawca VPN nie odsprzedaje usług VPN od innej firmy. Tak jest w przypadku Mozilla VPN, która korzysta z infrastruktury Mullvad VPN i ma taką samą miesięczną opłatę.

Na dodatek

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem Don't use VPN services dostępnym na Github Gist.

Źródła i materiały:

Przekaż darowiznę na wsparcie naszej pracy
VPN - przed czym nas (nie) chroni? (2024)
Top Articles
Country Wisdom & Investing – 6 Old-Time Sayings Relevant to Your Finances
How to Get Control of Your Finances - Diana on a Dime
Where are the Best Boxing Gyms in the UK? - JD Sports
Robot or human?
Brgeneral Patient Portal
Fusion
Minn Kota Paws
South Ms Farm Trader
David Turner Evangelist Net Worth
Nioh 2: Divine Gear [Hands-on Experience]
Binghamton Ny Cars Craigslist
House Party 2023 Showtimes Near Marcus North Shore Cinema
Alexandria Van Starrenburg
Tcu Jaggaer
Mani Pedi Walk Ins Near Me
Nhl Wikia
Roll Out Gutter Extensions Lowe's
Nick Pulos Height, Age, Net Worth, Girlfriend, Stunt Actor
Csi Tv Series Wiki
Kp Nurse Scholars
Byui Calendar Fall 2023
Ibukunore
Schedule 360 Albertsons
Lawson Uhs
Joann Ally Employee Portal
Mail.zsthost Change Password
Universal Stone Llc - Slab Warehouse & Fabrication
Is Windbound Multiplayer
Pocono Recird Obits
Magic Seaweed Daytona
Greenville Sc Greyhound
Apartments / Housing For Rent near Lake Placid, FL - craigslist
Jermiyah Pryear
15 Primewire Alternatives for Viewing Free Streams (2024)
The Eight of Cups Tarot Card Meaning - The Ultimate Guide
Bra Size Calculator & Conversion Chart: Measure Bust & Convert Sizes
Ou Football Brainiacs
Ascensionpress Com Login
What we lost when Craigslist shut down its personals section
Matlab Kruskal Wallis
2012 Street Glide Blue Book Value
Radical Red Doc
Culvers Lyons Flavor Of The Day
Fapello.clm
Tyler Perry Marriage Counselor Play 123Movies
Shane Gillis’s Fall and Rise
Weather In Allentown-Bethlehem-Easton Metropolitan Area 10 Days
LoL Lore: Die Story von Caitlyn, dem Sheriff von Piltover
Ghareeb Nawaz Texas Menu
Uc Davis Tech Management Minor
Nu Carnival Scenes
The Ultimate Guide To 5 Movierulz. Com: Exploring The World Of Online Movies
Latest Posts
Article information

Author: Domingo Moore

Last Updated:

Views: 6624

Rating: 4.2 / 5 (73 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Domingo Moore

Birthday: 1997-05-20

Address: 6485 Kohler Route, Antonioton, VT 77375-0299

Phone: +3213869077934

Job: Sales Analyst

Hobby: Kayaking, Roller skating, Cabaret, Rugby, Homebrewing, Creative writing, amateur radio

Introduction: My name is Domingo Moore, I am a attractive, gorgeous, funny, jolly, spotless, nice, fantastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.